Print Friendly, PDF & Email

Передмова:

Вісім місяців тому співробітники WiRED обмірковували, як допомогти українському народу, який переживає війну, яка безпосередньо торкнулася цивільних людей.

Ми знали, що медичні працівники працювали дуже напружено, понад своїх можливостей, і в результаті просили звичайних людей допомогти сусідам, які постраждали від падіння бомб. Ми також знали, що Всесвітня організація охорони здоров’я попередила про швидке зростання інфекційних та неінфекційних хвороб. Скупченість, погане харчування, дефіцит ліків і медичної допомоги посилили вразливість здоров’я населення України.

WiRED вірив, що його програми навчання громадських медичних працівників допоможуть українцям, тому в січні ми почали переклад наших навчальних модулів.

Наша основна навчальна програма з охорони здоров’я допомогла б, але зростання кількості травм серед цивільного населення вимагало додаткових навичок. Тож ми звернулися до американських військових за вказівками щодо того, як структурувати навчальну програму з надання першої допомоги. Ми адаптували військові польові посібники разом з іншими ресурсами, щоб створити навчальний пакет для використання звичайними людьми, змушеними втрутитися в якості помічників на передовій.

Цього тижня виходить безкоштовна навчальна програма WiRED про здоров’я та першу медичну допомогу для всіх жителів України. Вони можуть вивчати інтерактивні модулі онлайн або завантажити програму на свої телефони та планшети для індивідуального чи групового вивчення. Знання про здоров’я та першу допомогу допоможуть сусідам ефективніше допомагати сусідам.

У наступній статті описано програму, залучених волонтерів і те, як українці можуть отримати доступ до програми навчання. Він також містить заяви відомих медичних експертів, які підтверджують цінність цієї навчальної програми.

WiRED випускає навчальну програму з охорони здоров’я та надання першої медичної допомоги в Україні

Волонтери WiRED щойно випустили розширений україномовний навчальний пакет з охорони здоров’я та надання першої медичної допомоги. Навчальні модулі доступні для онлайн-навчання та для завантаження на смартфони, що дає змогу громадянам України навчатися за модулями, навіть якщо немає доступу до Інтернету.

Програма складається з кількох частин, деякі з яких використовувалися в останні роки для підготовки громадських медичних працівників в Африці, Латинській Америці та інших місцях. Ці частини включають:

Основний блок здоров’я: цей блок містить модулі з анатомії та фізіології, інфекційних хвороб, неінфекційних захворювань, зміцнення здоров’я та питань психічного здоров’я.
Блок клінічних проблем (діагностика та ключове лікування): у цьому блоці розглядаються життєво важливі ознаки, лікування медикаментами, оцінка стану пацієнта та перевірка зору.
Комунікаційний блок: цей блок охоплює навчання громад здоровій практиці та нагляду за станом здоров’я, що дозволяє громадським медичним працівникам (ГМП) контролювати громади на предмет ранніх ознак нових проблем зі здоров’ям.
Блок першої медичної допомоги: у цьому блоці пропонуються інструкції з надання першої допомоги та реанімації, адаптовані з навчальної програми підготовки військових медиків США. Він включає в себе оцінку стану пацієнта, зупинку кровотечі, шок, серцево-легеневу реанімацію, опіки, переломи, тощо, блок написаний спеціально для людей без медичної освіти.

Хоча актуальність навчання з надання першої допомоги не потребує пояснень там, де цивільне населення зазнає щоденних нападів, потреба у боротьбі з хворобами може бути менш очевидною. Ця частина навчальної програми пропонується з огляду на повідомлення Всесвітньої організації охорони здоров’я про сплеск інфекційних та неінфекційних хвороб в Україні через скупченість, спричинену війною, відсутність звичайної медичної допомоги, погане харчування та обмежені можливості для фізичних вправ.

Експерти коментують програму

Навчальна програма WiRED із охорони здоров’я та надання першої медичної допомоги пропонує чудову можливість для громад по всій Україні набути важливих навичок порятунку життя. Ця професійно розроблена навчальна програма, заснована на фактичних даних, призначена для людей без медичного досвіду. Вона готує звичайних людей до того, щоб вони вміли рятувати ближніх своїх від наслідків насилля, яке обтяжує Україну.

Мій досвід солдата спецпідрозділу армії США на передовій бойових дій, а потім і генерального хірурга Сполучених Штатів навчив мене, що важливо навчати звичайних людей, як допомагати пораненим або хворим. Це особливо важливо, коли лікарів і медсестер не вистачає, як сьогодні в Україні.

Я закликаю всіх витратити час на вивчення навичок, викладених у цих модулях. Сусідство стає міцнішим, а населення стає стійкішим, коли люди мають необхідні навички, щоб допомагати один одному.
Річард Х. Кармона, доктор медицини, M.P.H., FACS, 17-й генеральний хірург Сполучених Штатів

В інших країнах ця навчальна програма пропонується в класі під керівництвом інструктора, але WiRED визнає, що умови на місцях в Україні є достатньо загрозливими, тому запускає програму для всіх українців для неформального навчання індивідуально або в невеликих групах по сусідству. Формальний 200-годинний навчальний курс ГМП, як правило, завершується суворим випускним іспитом, успішне завершення якого дозволяє студенту отримати сертифікат про закінчення. Ця відкрита програма, доступна громадянам України для самостійного навчання, не передбачає випускного іспиту чи сертифікату. Проте ті, хто бажає взяти участь у офіційному класі, можуть це зробити; WiRED забезпечить інструкторів в Україні та інші ресурси, необхідні для звичайного навчання.

Мета програми полягає в тому, щоб навчання здоров’ю та наданню першої медичної допомоги охопило якомога більше українців, наділивши їх знаннями, які вони зможуть використати, щоб протистояти жорстоким нападам на їхні родини, домівки та міста.

Реагування на надзвичайні ситуації з боку обізнаних осіб у цій галузі, зокрема при переломах, кровотечах і пошкодженнях нервів, може значно вплинути на здатність медичних працівників забезпечувати позитивні результати для пацієнтів. Навчальна програма WiRED з надання першої допомоги надає комплексні, сучасні знання, що базуються на дослідженнях.
—Роберт Ферретті, доктор медичних наук, колишній доцент кафедри ортопедичної хірургії Університету Каліфорнії у Сан-Франциско

Оскільки WiRED International випускає наш тренінг з охорони здоров’я та надання першої допомоги для України, варто зазначити, що нашій організації знайома робота в регіонах війни та конфліктів по всьому світу.

Нижченаведені волонтери внесли свій внесок у цей проект, докладаючи зусиль щодо виробництва, розповсюдження та просування навчальних матеріалів про здоров’я та першу допомогу. Їхня робота демонструє найкращий волонтерський дух.

Frank Butler
Richard Carmona
Eleni Demiridi
Charlotte Ferretti
Elizabeth Fine
Inna Golovakha
Jennifer Halling
Allison Kozicharow
Matt Lang
Carol Leininger
Kateryna Luchina
Taras Lytvyn
Ann Mangold
Miriam Othman
Diana Purucker
Gary Selnow
Chris Spirito
Sameer Verma

Легкий доступ до інформації про надання першої допомоги WiRED, що базується на фактичних даних, стане критичним фактором у підтримці потреби України в розширенні гуманітарної медичної допомоги її біженцям. Програма є комплексною та підтримується навчанням медичних працівників.
—Джоан Луннеборг, дипломована медсестра, M.P.H.

Як медсестра громадського здоров’я, я переглядала матеріали медичної освіти WiRED впродовж багатьох років і можу засвідчити, що цей матеріал заснований на фактичних даних і педагогіці, орієнтованій на учня. Навчальний план є всеосяжним і підходить для тих, хто лише починає надавати допомогу в надзвичайних ситуаціях.
—Керол Ессік , дипломована медсестра, M.S.N.

Розповідає Ліліан Даджо, менеджер програми WiRED для ГМП у Кісуму, Кенія. Ліліан багато років працювала з програмою навчання здоров’ю та першій допомозі WiRED і бачила, як навчальна програма готує людей без медичного досвіду задовольняти потреби своєї громади в галузі охорони здоров’я.

Наша група громадських медичних працівників (ГМП) пройшла навчання безпосередньо перед початком карантину COVID-19 на початку 2020 року. Ми не очікували, що розгорнемо групу з 20 ГМП так швидко, але наші громади потребували допомоги, оскільки вірус панував. Умови створили попит на клінічні послуги та навчання громади з профілактики COVID-19 та інших захворювань. На щастя, ми були добре навчені програмою WiRED, яка робила великий акцент на інфекційних хворобах. Протягом останніх трьох років наші медичні працівники продовжували свою повсякденну діяльність і постійно брали участь у програмі навчання не лише з інфекцій, але й неінфекційних хвороб та клінічної практики. Крім того, ми значною мірою покладаємося на навчальні модулі, які охоплюють комунікацію та спостереження за здоров’ям, навички, якими ми користуємося щодня.

Я можу чесно сказати, що навчальна програма ГМП підготувала нас до того, щоб взяти на себе величезну відповідальність за надання життєво важливих послуг нашим громадам. Наша програма розгортання включає регулярні зустрічі для обговорень і обміну досвідом між нами, що зміцнює наші можливості. Ми також беремо участь у програмі безперервної медичної освіти, яка дозволяє нам освіжити те, чого ми навчилися, і отримати нові навички.

З точки зору людини, яка не тільки вивчала навчальну програму WiRED для ГМП, але й застосовувала уроки на практиці понад трьох років, я можу закликати інших людей, які збираються задовольнити потреби громадського здоров’я, вивчити і знати цей матеріал. Формат тренінгу є захоплюючим та інформативним, він дасть вам дійсно корисну та практичну інформацію.
—Ліліан Даджо , ГМП, менеджер програми ГМП у Кісуму, Кенія

Як отримати доступ до навчальних модулів WiRED щодо здоров’я та першої допомоги

Робота WiRED протягом багатьох років об’єднала розробку навчальних матеріалів із здоров’я та систему розповсюдження цих матеріалів. У деяких екстрених ситуаціях ми створили навчальний модуль і доставили його на місце для використання лікарями та медичними працівниками впродовж 24 годин після спалаху.

Ми надаємо доступ до цього україномовного навчального пакету з охорони здоров’я та першої медичної допомоги двома способами:

Перший спосіб – онлайн. Люди, які мають Інтернет зв’язок, зможуть вивчати інтерактивні модулі, перейшовши на цей веб-сайт: https://wiredhealthresources.net/CHW-series-index-Ukrainian.html

Другий спосіб – завантаження. Людям знадобиться одноразовий доступ до Інтернету, щоб завантажити весь навчальний пакет на свої пристрої. Як це зробити? За допомогою телефону або планшету на Android:

1. Завантажте безкоштовний додаток WiRED HealthMAP через Google Play Маркет
2. Після встановлення додатку перейдіть до HealthMAP. Дотримуйтесь інструкцій у верхній частині сторінки привітання.

• Натисніть T (Теми) у нижній частині додатку.
• Прокрутіть вниз до «Українська» в кінці алфавітного списку.
• Натисніть «Українська». Ви побачите три елементи: Покажчик ГМП; Серія ГМП Частина 1; Серія ГМП Частина 2.
• Завантажте кожну частину натиснувши синє поле з плюсом у верхньому правому куті.
• ПРИМІТКА. Зачекайте хвилину – додатку знадобиться трохи часу, щоб підготувати модулі до завантаження.
• Зелений рядок прогресу завантаження показуватиме завантаження модулів.
• Виконайте ці дії для кожного з трьох елементів (покажчик, частина 1, частина 2).
• Щоб отримати доступ до модулів:

• У нижній частині додатку є чотири вкладки (Домашня сторінка, Усі, Теми, Бібліотека). Натисніть праву вкладку, щоб переглянути свою бібліотеку, яка містить усі модулі.

• Натисніть посилання, щоб запустити цей модуль

 (Зауважте, що під час першого відкриття модуля знадобиться до хвилини, оскільки програма збирає модуль для вас.)

У наступних історіях описується вплив війни на стан здоров’я та медичну спільноту в Україні.

(натисніть, щоб прочитати ці історії)

Редагуючи переклади модулів WiRED, я ознайомився з кожним їхнім словом. Ці освітні онлайн-модулі є комплексним, авторитетним та ефективним рішенням для отримання практичних медичних знань навіть у польових умовах. Я з радістю дізнався, що модулі доступні безкоштовно для всіх, хто має смартфон. Це особливо важливо в умовах війни в Україні.

Навчальний матеріал викладено системно, лаконічно, прагматично. Після кожного теоретичного блоку модуль надає тест, завдяки якому закріплюється матеріал і підтверджується рівень знань студентів. Завдяки цій програмі WiRED Україна зможе збільшити кількість людей, які знатимуть про охорону здоров’я та техніку надання першої медичної допомоги за умов зростаючої кількості травматичних ушкоджень. Наполегливо рекомендую програму для розповсюдження.
—Тарас Литвин, магістр наук
Редагував переклади усіх модулів WiRED для ГМП та програми ПМД

Школа медсестер Університету штату Каліфорнія у Сан-Франциско визнає навчальну програму Громадського Медичного Працівника (ГМП), розроблену WiRED International, як чудову, науково обґрунтовану програму навчання ГМП. Ці сумісні з ВООЗ модулі, розроблені медичними працівниками та рецензовані експертами, пропонують ідеальний набір тем від анатомії та фізіології до ретельного аналізу інфекційних хвороб, неінфекційних захворювань, основних клінічних процедур, спілкування з пацієнтами та спостереження за станом здоров’я. Додавання до навчання першої медичної допомоги сприятиме громадським медичним працівникам у наданні критичної невідкладної допомоги на місці.
—Елейн Муссельман, зареєстрована медсестра, кандидат наук, дипломована медична сестра-викладач, Директор школи медсестер Університету штату Каліфорнія у Сан-Франциско

(Дякуємо Pixabay, Wiki Commons та іншим вільним джерелам фотографій України, використаних у цій статті.)

(Особлива подяка Вільфріду Понке за його фото, опубліковане на початку цієї статті.)

Sharing